۹ شاهکار موسیقی فیلم سال ۲۰۱۸

موسیقی فیلم تولد یک ستاره - A Star Is Born

موسیقی فیلم به موسیقی ای گفته می شود که فقط برای یک فیلم سینمایی ساخته می شود که به اصطلاح به آن ساندترک فیلم گفته می شود. موسیقی فیلم در طول تاریخ همیشه در حال پیشرفت بوده است. و در چند سال اخیر پیشرفت آن بسیار چشم گیر بوده است. برای مثال موسیقی متن دو فیلم Black Panther و The Greatest Showman جایگاه های اول و دوم فروش در بیلبورد را داشته اند. موسیقی متن فیلم پلنگ سیاه هم همان طور که شاهد بودید برنده اسکار بهترین موسیقی متن فیلم همین امسال شد.

موسیقی فیلم های ذکر شده جایگاه ویژه خود را دارند. اما از ان نوع موسیقی هایی نیستند که ما قصد معرفی ان ها را داریم. در عوض قصد داریم موسیقی متن هایی را معرفی کنیم که به چه شکل هنرمندانه ای در فیلم ها استفاده شده اند. چه طور یک موسیقی متن فیلم می تواند یک سکانس فیلم سینمایی را ارزشمند کند. و در بهترین زمان ممکن در فیلم پخش شود و بار معنایی فیلم را افزایش دهد. با ما همراه باشید تا تعدادی از این موسیقی متن های ارزشمند را به ترتیب حروف البفا به شما معرفی کنیم….

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی موسیقی متن فیلم به این لینک مراجعه نمایید.

تولد یک ستاره – A Star Is Born

نقاط قوت بسیاری را می توان در فیلم تولد یک ستاره مشاهده کرد. اما نکته مهمی که بسیار در فیلم دیده می شود موسیقی فیلم است که دو فاکتور اصلی را دارد اولا به تنهایی (بدون فیلم) موسیقی زیبایی دارد و ثانیا کاملا در خدمت داستان فیلم می باشد. فیلم تولد یک ستاره تاثیر فرهنگی زیادی با دلایل خوبی داشته است. گل سر سبد این البوم آهنگ Shallow می باشد که به قاطعیت می توان گفت آهنگ ثابت مراسم های عروسی چند سال اینده خواهد بود (البته واسه مراسم های خود خارجی ها!) این فکر را نکنید که بقیه آهنگ های البوم چنگی به دل نمیزنند انها هم زیبایی های خودشان را دارند.

شاید بتوان گفت ترک Always Remember Us This Way زیبا تر از ترک Shallow باشد. زیاد با کارهای بردلی کوپر علاقه ندارم . اما این فیلم کاری زیبا و به یادماندی خواهد بود. تا زمانی که فیلم های بلک باستری با موسیقی های زیبا وجود داشته باشند . دیده شدن فیلم هایی همون تولد یک ستاره سخت است . اما همچنان فیلم قوی ای را شاهد خواهید بود.

نابودی – Annihilation

موسیقی فیلم نابودی - Annihilation

فیلم نابودی درباره ی اکتشاف و شناخت درونی و یک جورایی مانند فیلمی های جاده ای است! آهنگ های ان توسط Ben Salisbury و Geoff Barrow اهنگسازی شده است. آهنگ گیتار خشنی که در این فیلم پخش می شود که حس فیلم های وسترن احساسی را ایجاد می کند. وقتی که ۵ نفر از تیم تحقیقاتی به داخل شیمر فرستاده می شوند شگفت زده دنیای زیبا و جهش یافته ان می شوند , اما عواقب وحشت اوری در ورای ان در پیش روی انها است.

وقتی کاراکتر ناتالی پورتمن به ۳۰ دقیقه ی پایانی فیلم می رسد سبک موزیک فیلم تغییر می کند. ترک The Alien در که در نقطه اوج فیلم پخش می شود یک ترک فوق العاده ناب و زیبا در بین موسیقی فیلم های سال ۲۰۱۸ است پیشنهاد می کنم حتما به ان گوش دهید. وقتی که از این موسیقی در تریلر فیلم استفاده شد کمی دلسرد شدم ون که از زیبایی ان در فیلم کاسته بود. و ترک پایانی فیلم که Annihilation نام دارد ترکی در سبک موزیک آمبینت می باشد و به شدت زیباست.

پیشنهاد ویژه می شود مقاله ۱۸ آلبوم موسیقی متن برنده ی اسکار را از دست ندهید

پایه هشتم – Eighth Grade

موسیقی فیلم پایه هشتم - Eighth Grade

اگر یک پایه هشتمی قصد گوش دادن به موزیک کلاسیک و الکترونیک داشته باشد ممکن است به آهنگ های Anna Meredith گوش دهد. اهنگ های او اغلب سرگرم کننده هستند. موزیک فیلم پایه هشتم تلفیقی از ابزار های موزیک جدید و قطعات موسیقی قدیمی است. که از آهنگسازان انگلیسی پیشین الهام گرفته شده اند. ساخت چنین چیزی حیرت انگیز است و تا این اندازه مبالغه کردن یه جورایی وحشت اور است. مانند تغییر احساساتی که در هر دختر ۱۳ ساله ای در ان سن می تواند اتفاق بیوفتد. ترک Nautilis ترکی زیباست که در طول فیلم پپخش می شود و موسیقی فیلم دراماتیکی است که با شیور نواخته می شود.

سوگلی – The Favourite

موسیقی فیلم سوگلی - The Favourite

اکثر موزیک های فیلم سوگلی کار اهنگسازان بزرگ کلاسیک قدیمی از جمله Vivaldi و Bach و Handel می باشد. از این آهنگ ها در این فیلم به گونه ای کاملا خاص اسفاده شده و تا پایان فیلم ادامه دارد. کارگردان این فیلم Yorgos Lanthimos داستان پیچیده در قصری را در قرن ۱۸ میلادی که دورانی بی رحمانه غم انگیز بوده را بیان می کند.

این آهنگ های کلاسیک به خوبی شکوه و پارانویا درونی ملکه را نشان می دهد. این آهنگساز از همین موسیقی در فیلم قبلی خود یعنی The Lobster استفاده کرده بود تا دقیقا همین تاثیر گذاری را داشته باشد. روشی که موزیک بر روی فیلم تاثیر می گذارد نیازمند به تعداد زیادی کات های خاص دارد که باعث می شود این قطعات قدیمی حسی نو داشته باشند. مانند تغییراتی که در تم فیلم داده شده بود.

یکی از قسمت های برجسته فیلم سکانس رقص می باشد که در ان از حرکات امروزی با انعطاف پذیری زیاد استفاده شده. واقعا کارگردان یک کیفیت پر سر و صدایی را به این قطعه های کلاسیک اضافه کرده است

نخستین انسان – First Man

موسیقی فیلم نخستین انسان - First Man

کارگردانی فیلم نخستین انسان را دیمین شزل انجام داده و نویسندگی ان را جاش سینگر انجام داده که داستان موفقیت نیل ارمسترانگ با بازیه رایان گاسلینگ را به عنوان شخصیت محبوب تاریخی نوشته است. در این فیلم ریاضیات و فیزیک پیچیده ای که برای به فضا فرستادن انسان نیاز است نمایش داده نشده است و این نکته مثبت فیلم است. بیشتر کارهای انجام شده در این راه را نمایش می دهد.

که بسیار کارهای پیچیده و طاقت فرسایی نیاز است که بررسی و انجام شود در ان لحظه در فضا چه اتفاقی قرار است بیوفتد و باید چه کار انجام شود. در طول فیلم سکانس های بسیاری وجود دارد که با موسیقی اعجاب انگیز جاستین هرویتز ارزشمند می شوند. که اشتباهات و اتفاق های فیلم را برای هدفی بزرگ اماده می کند.

سکانس فضا که به صورت صحنه اهسته پخش می شود موسیقی فیلم هرویتز(Justin Hurwitz) آن اتمسفر بدون اکسیژن را به خوبی روایت می کند. سکانسی که اولین قدم ها در فضا گذاشته می شود زیبای بصری و شنیداری فوق العاده ای وجود دارد که ارزش دیدن دارد.

موروثی – Hereditary

موسیقی فیلم موروثی - Hereditary

نکته جالبی که در موزیک این فیلم وجود دارد اغلب شما متوجه وجود موسیقی در فیلم نمی شوید تا زمانی که در صورتتان فریاد بزند! در مصاحبه ای که با آهنگساز این فیلم Colin Stetson در باره ی اتمسفر فیلم صورت گرفته او توضیح می دهد که هذف او از موزیک این بوده که هیچ وقت توجه بیننده را به خود جلب نکند. من این نکته را متوجه شدم وقتی موزیک زیادی دراماتیک می شود مانند یک انگشت بزرگ گرفته می شود!

موسیقی فیلم باید همانند یک روح در متن فیلم باشد. آهنگ های او واقعا چشم گیر هستند و تا مدت ها بعد از پایان فیلم در وجود بیننده حس نگرانی را ایجاد کردند.

مندی – Mandy

موسیقی فیلم مندی - Mandy

واقعا این فاجعه است که یوهان یوهانسون دیگر در میان ما نیست. هم به دلیل این که او در جوانی جان خود را از دست داده و هم به دلیل این که در نبود او باید درباره ی موزیک او قضاوت کنیم. او آهنگسازی در حال پیشرفت با موفقیت های بزرگی بود. او دو بار نامزد اسکار بهترین موسیقی متن فیلم برای کار های Sicario و The Theory Of Everything بوده است.

کارگردانی این فیلم را Panos Cosmatos انجام داده و ستاره اصلی این فیلم نیکولاس کیج می باشد. این فیلم سراسر از خشونت می باشد که یوهان یوهانسون به خوبی و زیبایی توانست موسیقی فیلم متناسب با ان را بسازد. موزیک همانند فیلم دارای نور قرمز درخشان است!

رشته خیال و تو هرگز واقعا اینجا نبودی – Phantom Thread / You Were Never Really Here

موسیقی فیلم های رشته خیال و تو هرگز واقعا اینجا نبودی - Phantom Thread / You Were Never Really Here

جانی گرینوود برنده جایزه ساندترک Radiohead در رقابتی که با Thom Yorke برای اولین کار خود که موزیک فیلم Suspiria بوده که زیبایی های مخصوص به خودش را هم داشته داشته موفق به دریافت جایزه شده است. موسیقی فیلم عجیب و غریب ان همانند خود فیلم بوده است. گرینوود با دو کار عالی خود که موزیک فیلم های Phantom Thread و You Were Never Really Here توانست در این رقابت پیروز شود.

وکس لوکس – Vox Lux

موسیقی فیلم وکس لوکس - Vox Lux

وکس لوکی فیلمی جذاب و بلند پروازانه است. خیلی چیز ها برای گفتن وجود دارد که ما از یک ستاره ه انتظاراتی داریم. بیشتر آهنگ های اورجینال ستاره ها تا پایان فیلم ها پخش نمی شوند. و انها تنها بر سر این که در بین مردم محبوب بمانند با یک دیگر رقابت می کنند. اما متن آهنگ های انها سرشار از کلیشه شده است همانند آهنگ های Sia و Greg Kurstin هر دو خوب می دانند چه طور یک اهنگ پاپ کوفتی بنویسند.

تمامی این آلبوم های در سایت با دو کیفیت مختلف و اورجینال اماده ی دانلود هستند.

باکس دانلود
لینکهای دانلود فقط برای اعضا فعال می باشد. خرید اشتراک ویژه

نظرات