اصلا کیفیت FLAC چی هست؟

اصلا کیفیت FLAC چی هست؟ , سوالی هست که ذهن خیلی از افراد رو پر کرده کیفیت FLAC کیفیت بالایی هست پایین هست؟ فایدش چی هست؟ روی همه ی دستگاه ها قابل پخش هست؟ و … این دست سوال ها که به همه ی آنها در ادامه پاسخ خواهیم داد.

اصلا کیفیت FLAC چی هست؟

FLAC چیست؟

FLAC , خلاصه شده ی Free Lossless Audio Codec (کدک صوتی بدون اتلاف آزاد) است, فرمت صوتی است شبیه به MP3 اما Lossless به معنای این است صوت فشرده شده به FLAC بدون اتلاف کیفیت, یک مثال ساده بخواهم بزنم مثل Zip کردن یک فایل, با این تفاوت در FLAC فشرده شدن بهتر انجام می شود چون این کدک به طور اختصاصی برای فرمت صوتی طراحی شده و شما می توانید موسیقی با کیفیت FLAC خود را در ماشین یا دستگاه پخش خانگی پخش کنید . از کیفیت بالای آن لذت ببرید (فقط دستگاه هایی که از این فرمت پشتیبانی کنند) درست مثل پخش موسیقی با فرمت MP3.

FLAC شناخته شده به عنوان سریع ترین فرمت که از کدک صوتی بدون اتلاف کیفیت پشتیبانی می کند. کدک صوتی FLAC به صورت اپن سورس است. FLAC به سرعت اجرا می شود, از کاور پشتیبانی می کند, و به صورت کامل رایگان بر روی اکثر سیستم ها از جمله Windows , unix , Linux , *BSD, Solaris, OS X, IRIX, BeOS, OS/2 و Amiga قابل اجراست.

وقتی گفته می شود FLAC رایگان (Free) است تنها به این معنی نیست که از نظر هزینه رایگان است, یعنی فرمت FLAC به طور کامل برای عموم برای استفاده در هر زمینه ای آزاد است و همچنین به این معنی است که تمام کد های منبع زیر نظر لایسنس اپن سورس در دسترس است. این فرمت به عنوان اولین فرمت صوتی بدون اتلاف کیفیت است که به طور خالص رایگان است.

منابع صوتی که انکود شده اند به فرمت FLAC کاهش ۵۰-۶۰ درصدی در سایز خود پیدا می کنند, شبیه به دیگر فرمت های بدون اتلاف کیفیت دیگر با این تفاوت که حجم فایل نهایی به میزان فشردگی و شفافیت صدای موسیقی که فشرده شده بود بستگی داشت, در بعضی از موسیقی ها کاهش کیفیت تا ۸۰ درصد به چشم می خورد.

یکی از هدف های ارائه این فرمت صوتی ارائه کیفیتی همچون CD های صوتی برای نگه داری صوت و موسیقی است. FLAC 16Bit با سرعت نمونه برداری ۴۴کیلو هرتز کیفیتی معادل Audio CD ارائه می دهد و FLAC 24Bit یا FLAC 32Bit کیفیتی فراتر برای نگه داری تولیدات استودیویی و نسخه های اصلی ضبط شده با تجهیزات پیشرفته را فراهم می نماید, که برای آلبوم های برتر سایت ما کیفیت FLAC 24Bit را فراهم می کنیم که شما می توانید آنها را از سایت ساندترک برای اولین بار در ایران دانلود نمایید.

اصلا کیفیت FLAC چی هست؟ امیدوارم تا حدودی پاسخ خودتان را دریافت کرده باشید تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

تاریخچه FLAC

تاریخ رسمی اولین انتشار این فرمت ۲۱ جولای ۲۰۰۱ می باشد. توسعه کدک FLAC در سال ۲۰۰۰ توسط Josh Coalson آغاز شد. فرمت bit-stream بعد از انتشار نسخه ۰٫۵ فرمت FLAC در تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۰۱ به بازار کاملا از دور خارج شد و چندی بعد در تاریخ ۲۰ حولای ۲۰۰۱ نسخه ۱٫۰ فرمت FLAC منتشر شد. در تاریخ ۲۹ ژانویه ۲۰۰۳ Xiph.Org Foundation فرمت FLAC تحت نظر Xiph.Org قرار گرفت.

FLAC یا MP3 , آیا FLAC بهتر از MP3 است؟

خب می خواهیم درباره ی تفاوت های دو فرمت FLAC و MP3 صحبت کنیم و امیدواریم بعد از خواندن این بخش سوالات شما پاسخ داده شود, خب اگر بخواهیم تنها با یک کلمه دو کیفیت FLAC و MP3 را تعریف کنیم برای فرمت MP3 “با اتلاف” (Lossy) و برای فرمت FLAC “بدون اتلاف” (Lossless) را انتخاب می کنیم , حالا این دو تعریف یعنی چی؟ یعنی در فرمت MP3 بخشی از کیفیت از دست می رود اتلاف می شود در صورتی که در فرمت FLAC داستان اینگونه نیست و کیفیت دست نخورده باقی می ماند و اتلاف نمی شود.

این اتلاف در هنگام فشرده سازی بوجود می آید, خالقان MP3 تصمیم گرفتند هنگام فشرده سازی این فرمت بخشی از صدا را حذف کنند که توسط اکثر افراد قایل شنیدن نیست و همچنین باعث می شود مقداری از کیفیت هم کاهش یابد و مسلما حجم فایل هم کاهش می یابد, درست بر خلاف آن کیفیت FLAC اینگونه نیست و بعد از فشرده سازی هیچ صدایی از دست نمی رود و کیفیتی کاهش پیدا نمی کند و مسلما حجم فایل هم زیادتر می شود.

پس در هنگام فشرده سازی MP3 هم بخشی از صدا از دست می رود هم بخشی از کیفیت اما در هنگام فشرده سازی FLAC نه صدایی از دست می رود و نه کیفیتی. در نتیجه کیفیت FLAC بهتر از MP3 است , درواقع این دو فرمت از نظر کیفیت قابل قیاس نیستند به دلیل این که کیفیت FLAC به صورت اورجینال ضبظ می شوند اما MP3 اینگونه نیست.

FLAC یا MP3 , آیا FLAC بهتر از MP3 است؟

اصلا کیفیت FLAC چی هست؟ فکر کنم ۷۰ درصد پاسخ سوال را گرفته باشد.

کیفیت بهتر = صدای بهتر؟

ایا کیفیت بهتر به این معنی است که صدای بهتری وجود دارد؟ جواب هم آری هست هم خیر, مسئله این است که بله قطعا صدای بهتری از کیفیت FLAC به گوش می رسد اما این در صورتی است که از هدفون و سیستم صوتی مناسب استفاده شود, اگر شخصی هیچ کدام از این موارد را نداشته باشد و با یک هدفون ارزان بی کیفیت شروع به گوش دادن به کیفیت FLAC کند متاسفانه هیچ جادویی رخ نمی دهد و شخص کیفیت MP3 با حجم کمتر را ترجیح می دهد.

به این دلیل است که خیلی از افراد ادعا می کنند که بین کیفیت FLAC و MP3 هیچ تفاوتی وجود ندارد و این یک اشتباه بزرگ است , پس نتیجه این شد که بدون استفاده از هدفون و سیستم صوتی مناسب امکان تشخیص کیفیت بهتر در دو فرمت MP3 و FLAC نیست.

آیا حجم مهم است؟

این موضوع بستگی دارد که چه جور شخصی شما هستید و از چه دستگاهی استفاده می کنید. به طور مثال اگر فقط قصد دارید تا به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید و سیستم صوتی چندان قوی در منزل ندارید, با عقل جور در نمیاد از کیفیت FLAC استفاده کنید , یا این که کمبود حافظه سیستم یا هارد دارید امکان دارد کیفیت MP3 (با اتلاف) را انتخاب نمایید اگر چه به خاطر این مورد امکان نداره همیشه کیفیت پایین را انتخاب کنید.

من باور دارم که همه ی ما باید کیفیت FLAC را انتخاب کنیم چون لایق بهترین ها هستیم , اگر عاشق موسیقی عاشق موسیقی متن هستید اطمینان حاصل کنید که بتونید بهترین کیفیت با هدفون و سیستم صوتی مناسب را تجربه کنید, یه مثال جالب بزنم مثل این می مونه شما عاشق همسرتون هستید و هر دفعه که اونو می بی نید اونو با چیز های کوچک , کادو های کم ارزش سورپرایز کنید. روی تفریحتان سرمایه گذاری کنید موسیقی با کیفیت FLAC گوش دهید.

اصلا کیفیت FLAC چی هست؟ فکر میکنم تا اینجا ۸۰ درصد پاسخ خود را گرفته باشد.

آینده ی FLAC و MP3 چه خواهد بود؟

اگر روزی قصد کانورد کیفیت MP3 به کیفیت دیگری داشتید , بعد از کانورد نتیجه چیزی جز از دست رفتن کیفیت بیشتر نخواهد بود, این به دلیل استفاده از فرمت با اتلاف است (MP3). اما این مورد درباره ی FLAC صادق نیست و شما میتوانید کیفیت FLAC را به دفعات نا محدود به هر کیفیتی از جمله WMA lossless یا MP3 Lossy کانورت کنید بدون این که کیفتی از دست رود .

قابلیت پخش

امروزه فرمت MP3 بدون استثنا بر روی تمامی دستگاه های دیجیتال روی کره زمین قابل پخش است و این یک مزیت بالایی است. با محبوبیتی که دارد حتی شک هم نمی کنیم که نتوانیم این کیفیت را روی دستگاهی پخش نکنیم. اما درباره ی کیفیت FLAC قضیه کمی فرق می کند اگر چه این کیفیت هر روز بیشتر از دیروز در حال گسترش و افزایش محبوبیت است. اما امکان دارد امکان پخش این فرمت صوتی روی بعضی از گوشی های هوشمند وجود نداشته باشه (بیشتر مدل های قدیمی تر)

FLAC یا WAV?

کیفیت FLAC و WAV از نظر کیفیت با یک دیگر تفاوتی نمی کنند فقط کیفیت FLAC به حالت فشرده شده در آمده است و حجم و فضای کمتری را اشغال می کند , اما درباره ی WAV قضیه اینگونه نیست و این فرمت هیچ عملیات فشرده سازی روی ان آنجام نمیشود و در نتیجه حجم بالاتری خواهد داشت , از طرفی دیگی امکان برچست گذاری بر روی WAV وجود ندارد!

اصلا کیفیت FLAC چی هست؟ ۹۰ درصد؟!

ایا امکان گوش دادن به کیفیت FLAC در iTunes وجود دارد؟

اگر شما موسیقی با فرمت FLAC از سایت دانلود کردید , چون می خواهید بهترین کیفیت را تجربه کنید , احتمال دارد بخواهید آن را در iTunes پخش کنید و به موسیقی گوش دهید اما چون iTunes از کیفیت FLAC پشتیبانی نمی کند این امکان برای شما وجود ندارد و پیشنهاد ما این است کیفیت FLAC Lossless را به کیفیت ALAC Lossless کانورد کنید و سپس آنرا در ایتونز گوش دهید.

نکته اینجاست در هنگام کانورد از FLAC Lossless به ALAC Lossless هیچ از دست رفت کیفیت وجود ندارد , همین قضیه برای دیگر فرمت های Lossless از جمله WAV, AIFF, APE, SHN صدق می کند و هیچ از دست رفت کیفیتی بوجود نمی آید.

ایا امکان گوش دادن به کیفیت FLAC در iTunes وجود دارد؟

آیا امکان پخش کیفیت FLAC در YouTube است؟

مسئله این است امکان اپلود ویدیو با کیفیت صدای FLAC در یوتیوب وجود دارد اما هنگام گوش دادن به ویدیو نتیجه متفاوت است و کیفیت صدا FLAC نیست.

نتیجه گیری

با وجود این که کیفیت های مختلف میان و می روند , اما کیفیت FLAC در بین فرمت های صوتی جایگاه ویژه ای خواهد داشت و ممکن است هیچ وقت نتواند مانند MP3 همه گیر شود اما اگر می خواهیم بالاترین کیفیت ممکن را تجربه کنید پیشنهاد می شود موسیقی های با کیفیت FLAC سایت را دانلود نمایید و از کیفیت بالای آنها لذت ببرید. و برای این که شما بالاترین کیفیت را تجربه کنید پیشنهاد میشود از هنزفری یا هدفون های قوی استفاده نمایید.

و در نبرد بین کیفیت FLAC و MP3 هیچ بازنده و هیچ برنده ای وجود ندارد چون هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و هر دو طیف بزرگی از کاربران مخصوص به خود را دارند. اما ما معتقدیم هر شخص باید به هر دو کیفیت گوش دهد و کیفیت مورد علاقه ی خودش را انتخاب کند , اگرم به هر دو کیفیت گوش بدین مشکلی پیش نمی اید 🙂

شما کاربران گرامی امکان دانلود تمامی آلبوم های موسیقی متن با کیفیت FLAC را از وب سایت ساندترک را دارید

اصلا کیفیت FLAC چی هست؟ امیدوارم جواب این سوال را در این مقاله به طور کامل گرفته باشد و ابهابی وجود نداشته باشد.